ВБО «Асоціація благодійників України», як організатор і укладач Рейтингу «ТОП 100+ публічних транспарентних доброчинних організацій України», разом з розробником методики: ГО «Центр ділового партнерства» і партнерською організацією ТОВ Фінтехальянс провели дослідження результатів роботи українських доброчинних* організацій у 2023 році. Фінальним продуктом дослідження стало формування Щорічного рейтингу «Топ 100+ публічних транспарентних доброчинних організацій України (за результатами діяльності у 2023 році)».
Перелік організацій з Рейтингу був сформований із використанням виключно відкритих інформаційних джерел, а ранжування доброчинних організацій відбулось на підставі відкритої інформації про обсяг коштів, які були використані ними у минулому році для реалізації власних благодійних програм (проєктів). Таким чином, Топ 100+ – це перелік доброчинців, які минулого року публічно у різний спосіб задекларували розмір своїх річних витрат і ці організації розміщуються у рейтингу відповідно до ранжування за обсягом цих витрат.
Для досягнення цілей дослідження та пошуку фінансової інформації про результати діяльності у 2023 було проведено кабінетний аналіз (desk research) вторинних наявних даних щодо діяльності благодійних і громадських організацій. Використані дані відкритих реєстрів та переліків цільових організацій компанії Опендатабот, що надає доступ до державних даних з основних публічних реєстрів, опрацьовували фінансові звіти, розміщені на сайтах доброчинних організацій, наукові та аналітичні публікації по темі, використали результати попередніх досліджень, дані конкурсних заявок Національного конкурсу «Благодійна Україна» (https://blagoukraine.org/) та публічного рейтингу благодійних організацій «Компас благодійності України» (https://compass.vboabu.org.ua/). Також був проведений медіа-моніторинг щодо згадок про організації у ЗМІ.
Окрім даних про обсяг коштів, у переліку також міститься інформація про офіційну назву доброчинної організації, адресу її веб-сайту (фб-сторінки), а також подана інформація про засновників цієї організації, місце офіційної реєстрації та дату заснування.
Формуючи Щорічний рейтинг Топ 100, його розробники виходили з того, що чинне українське законодавство вимагає від неприбуткових організацій подання щорічного податкового звіту, але не змушує їх офіційно оприлюднювати таку інформацію. Тому, частина доброчинців користується цим правом, не відкриваючи публічно результати своєї фінансової діяльності.
При формулюванні назви Щорічного рейтингу ми використали терміни «публічний» і «транспарентний». Публічний: у розумінні – відомий, пізнаваний, суспільно орієнтований; транспарентний – як означення відкритості, прозорості. Саме ці два терміни та критерії і визначали логіку організаторів щодо включення тих чи інших неприбуткових організацій до переліку Топ 100+. Тому до нього, до прикладу, не попали благодійні фонди чи громадські організації із величезними задекларованими обсягами витрат, але без жодної згадки в інтернеті та відсутністю інформації про діяльність. При формуванні нашого списку ми контактували з багатьма організаціями, які підтвердили помилки реєстрах компанії Опендатабот щодо зафіксованих цифр. Разом з тим, ми не включили до переліку ряд достатньо відомих доброчинних організації, оскільки на їхньому сайті або практично немає звітної інформації, або ж їхня звітність зупинилася на позначці двох-трьохрічної давності та відсутні актуальні згадки про діяльність.
Формуючи цей рейтинг, ми, як організатори, вважали, що його публікація дасть можливість членам українського суспільства отримати більш повну інформацію щодо результатів діяльності провідних суб’єктів доброчинної діяльності та більш усвідомлено робити свій вибір щодо їхньої фінансової підтримки. Разом з тим, Топ 100 може стати додатковим стимулом для доброчинців щодо більш прозорої та більш суспільно орієнтованої діяльності, а також дасть їм можливість використовувати дані Щорічного рейтингу як додатковий маркетинговий чи фандрайзинговий інструмент.
Ми цілком свідомі того, що наша версія Щорічного рейтингу ТОП 100 може викликати різновекторні оцінки та коментарі серед доброчинної спільноти і тому завчасно інформуємо, що готові до дискусії та до конструктивного обговорення методики і результатів рейтингування.
*Для цілей цього рейтингу до доброчинних організацій ми відносимо неприбуткові формалізовані структури (різного організаційно-правового статусу, зокрема, благодійні, волонтерські організації, громадські об’єднання, релігійні організації тощо), які відповідно до свого статуту займаються благодійною діяльністю та подають офіційну фінансову звітність.