30 років тому, 5 вересня 1990 року, у Львові зареєстрували перше на Західній Україні акціонерне товариство. АТ «Перун», яке заснували троє братів — Олександр та Сергій Максимчуки і Володимир Кузнєцов, — не лише пережило «буремні 90-ті». Нині це потужний сімейний холдинг, який об’єднує підприємства, що працюють у різних сферах. Співзасновник, АТ «Перун» Олександр Максимчук розповів «ВЗ», як починав роботу один із перших офіційно зареєстрованих бізнесів у незалежній Україні.
— Декларацію про суверенітет проголосили 16 липня, а уже 5 вересня ви зареєстрували акціонерне товариство. Як ви на це наважились?
— Мені тоді було 24. Страху ще не було. Було бажання щось робити. За плечима були армія, будівельний факультет Політехнічного інституту і трошки досвіду роботи у штабі студентських загонів. Поштовхом стало знайомство з одним унікальним чоловіком з Таллінна Томасом Саалом (він потім очолив один з перших центрів підтримки бізнесу). Саме він з товаришем провели нам своєрідний тренінг — розповіли, що таке акціонерне товариство, як проводити бізнес тощо. Вони навіть стали одними з перших наших акціонерів. Це було перше відкрите акціонерне товариство на Західній Україні. Потім було акціонування Західно-українського комерційного банку, ГАЛЕКСПО. В Управлінні фінансів на вулиці Костюшка ми отримали свідоцтво про те, що можемо продавати акції. Продавали їх через брокерську компанію «Галицькі цінні папери». Її очолював Олексій Рєзніков, який нині є віцепрем’єром. За тиждень продали всі акції, які ми виставили на вільний продаж. Дехто казав: треба було «наштампувати» тих акцій, побудувати МММ. Ми відмовились, адже хотіли, аби це був саме сімейний бізнес, тож контрольний пакет мали залишити собі. На початках пробували займатись різними видами діяльності. У нас було і одне з перших кабельних телебачень на Сихові, і один з перших комерційних магазинів у Львові (на Коперника). Там продавали і дорогі шуби з Греції, і «беушні» колеса з Німеччини, і сигарети. Цікаво, що перший вініл «Братів Гадюкіних» «Ми хлопці з Бандерштату» так само продавали у нашому магазині. Хапались за все. На початку 90-х один зі знайомих з Тернополя каже: є можливість взяти багато тягачів-камазів. Можна їх продати, якщо будуть з причепами. І от ми шукаємо, де можна взяти ті причепи. Знайшли в Одеській області в одній з виправних установ. Взяли кредити, законтрактували 20 тих металевих фур, вони вагонами приїхали до Львова. Вся вулиця Донецька (у нас там був офіс) була заповнена тими фурами. А колега каже: ой, в мене контракт зірвався. Ми потім ті фури десь два роки продавали!
Люди, які пам’ятають початок 90-х, пам’ятають гуртівні «Перун». Їх було п’ять, в тому числі у Хмельницькому та Тернополі. У нас тоді вже працювало близько сотні людей. Дуже важким був 98-й рік, коли долар подорожчав з двох до майже п’яти гривень. Тоді одна з наших найбільших фірм збанкрутувала. Щоб зберегти колектив, відправляли людей в інші області на заготівлю бульби. Транспорт у нас був, тож їздили по селах, скуповували картоплю, а потім у Львові продавали з машин. З іншого боку, 90-ті запам’ятались цікавими проєктами. Наприклад, на площі Старий ринок ми проводили і археологічні розкопки, і одні з перших у Львові «задавили» палі методом гідравлічних домкратів, аби не зрушувати будинки, що поряд. Потім ми цей проєкт продали уже на нульовому циклі. Так само наш проєкт на площі Соборній, 12-а (австрійці 13 номер будинкам не присвоювали), почали реставрувати будинок, який був фактично руїною. Торгово-офісний центр на Петрушевича — також наш проєкт. Торговельна діяльність — це лише допомога для реалізації гарних інвестиційних проєктів, адже за фахом я будівельник.
— У «лихі» 90-ті я якраз навчалась у школі. Тоді половина хлопців мріяли стати… рекетирами, бо це було круто. Займатись бізнесом у ті часи було, м’яко кажучи, небезпечно. Як ви з цим давали собі раду? Адже у вас уже була дружина, дитина…
— Дякувати Богу, дружина мене усі ці роки підтримувала, хоча було нелегко. Був один гострий момент, коли до неї навіть довелось приставити охоронця. Юлія була цим страшенно незадоволена, але мені було так спокійніше. У дружини, до речі, день народження 4 вересня, а 5-го ми зареєстрували АТ «Перун». Тож часто вона залишалась без Дня народження, бо святкували день фірми. А щодо рекету… Різні були випадки. Наприклад, за те, що ми не хотіли співпрацювати з одним із угруповань, нам побили вітрини у магазині на Коперника. А там були такі здоровенні розкішні вітрини… Бувало, що палили двері в квартирах… Нас рятувало те, що це сімейний бізнес. Пояснювали: хлопці, у нас нема ніяких зовнішніх інвесторів, ми собі тут тихенько сімейним бізнесом займаємось. Так, ми змушені були домовлятись. Особливо, коли почали займатись великими партіями алкоголю. Наприклад, возили шампанське з Одеси, з Каховки — коньяки, продукти — з Закарпаття. І на маршруті були”реперні” точки, з яких водії мали дзвонити. Наприклад, виїхали з Одеси, перша «реперна» точка була в Умані. Вони мали дзвонити з Умані у будь-який час дня і ночі. Щоб, якби не дай Боже щось сталось, ми могли підключити чи міліцію, чи ще когось. Часи були справді напружені. Але закалку дала радянська армія — там теж було непросто, і треба було вміти постояти за себе. Правоохоронні органи на початку 90-х також часто співпрацювали зі злочинними угрупованнями. Друга половина 90-х вже була більш впорядкована, правоохоронці уже чіткіше реагували. З 96-го року ми найняли професійну охоронну фірму з відставних військових, тож питання усіх цих «хлопців» зняли.
Олександр Максимчук разом з дружиною на Українському балу у Відні.
— Кажуть, найбільша помилка, яку можна зробити у бізнесі, це взяти у партнери родича…
— Ми усі дуже різні. Сергій, мій рідний брат, старший за мене на шість років. Володя — двоюрідний, старший на п’ятнадцять років. Володя свого часу був головою профкому «Електрону», мав потужний досвід роботи. Саме він відповідав за організаційні моменти. Сергій був прорабом на будівництві доріг, тож і у нас відповідав за будівництво. У сімейному бізнесі частка кожного члена родини, його функції мають бути чітко регламентовані. Є така приказка: любіться, як брати, рахуйтесь, як жиди. Раніше ми щомісяця чи щокварталу сідали і звірялись. Це дуже допомогло, коли кілька років тому хлопці захотіли вийти на пенсію, тож ми продавали частину бізнесу. Саме завдяки цій визначеності ми зберегли чудові родинні взаємини. Чому у Європі успішно працює сімейний бізнес? Бо вони довіряють багато питань адвокатам, банкірам, які ведуть справи. У мене троє дітей: Володимиру — 32, Мстиславу — 19, дочці Таїсії — вісім. Можливо, не усі оберуть роботу у нашій фірмі, але досвід вибудовування робочих відносин між членами родини у нас є.
— За якої влади бізнесу працювалось найлегше?
— Початок 90-х був найневрегульованішим. Зайнятись бізнесом тоді було, як стрибнути у гірську річку. Так, течія стрімка, вода холодна, але чиста. А потім уже почались мутні води, тиск з боку податкової. На сьогодні багато податківців з тих часів мають більші статки, більше нерухомості, ніж ті, хто працював зранку до ночі на свій бізнес. Дискредитація бізнесу почалась з кінця дев’яностих, з часів Кучми. З точки зору економічної, наприклад, математика кредитів, залучення інвестицій, то найкраще бізнесу було саме при Вікторові Андрійовичу. Тимошенко гнула свою сторону, Ющенко — свою, парламент — ще іншу. І між тими трьома соснами усе якось збалансувалось, було досить комфортно працювати. Не було піраміди, як при Кучмі, коли згори донизу усе було поділено. Потім цю вертикаль намагався відновити Янукович у ще більш атрофованій формі. І це його, зрештою, погубило. Пригадуєте, Сашу Януковича, якого називали Стоматологом. Ця влада не добралась до малого бізнесу, але великому завдали чималої шкоди.
З 2014 року, коли долар стрибнув, кредитів не стало, ситуація розбалансувалась і не дає розвиватись бізнесу. Взяти дешевий кредит, як на Заході, і проводити інвестиційну діяльність, а не спекулятивну, нереально. У 2014 році влада не розуміла, як поводитись у тій ситуації. Якщо говорити про податковий тиск, то при Порошенку і зараз він не такий потужний, як був при Кучмі і Януковичу. І якщо влити кошти в економіку, то ці більш-менш врегульовані правила гри могли б дати хороший результат. Але влада має це зрозуміти і зробити.
— Свого часу ви заснували у Львові Центр ділового партнерства, бізнес-інкубатор. Навіщо вам, як підприємцю, вчити когось робити бізнес?
— У мене є кредо: поділись і будеш багатшим удвічі. Мені часто кажуть: ти забагато розповідаєш про плани. Але якщо це зреалізує хтось інший — не проблема, придумаю ще. Коли ми відкривали Центр ділового партнерства, позиціонували себе як громадську приймальню Асоціації малого та середнього бізнесу, яку ми створили ще в середині 90-х. Там були нотаріус, адвокати, банківське відділення, страхова. Чи запрацювало все так, як я хотів? Ні. Для цього мала б бути синергія з державою, кредитні програми, програма для тих, хто повертається з-за кордону. Я, до речі, говорю багато років: треба дати пільги людям, які працювали за кордоном, і привезли сюди гроші і досвід. Це був би суттєвий поштовх для розвитку малого та середнього бізнесу тими, хто був заробітчанином. Ми ж створювали не стільки бізнес-інкубатор, як ресурсну басу. Місце, де можна взяти в оренду офіси, конференц-зали. Фактично те, що зараз називають коворкінгом. До речі, у вересні ми плануємо відкрити коворкінг Up Hub в центрі міста, біля «Магнусу». Нам цікаво дати поштовх Центру ділового партнерства, особливо зараз, в часи карантину. Багато бізнесу пішло в онлайн, але все одно виникає потреба час від часу збиратись, радитись, проводити брейнсторми.
— Окрім «Перуна», Центру ділового партнерства, є ще Intercolor, що займається організацією концертів, медичний центр Novo, ви є головою Асоціації благодійників. Як виникають такі різнопланові проєкти?
— Мене завжди тягнуло до благодійності, меценатства. Ще у 90-х ми підтримували оперну співачку Лесю Ленишин. Вона співала для Папи Римського у Ватикані, а у Львові не могла навіть видати диск. Коли ми почули її спів, були просто зачаровані. Допомагали, як могли: організовували її концерти у Шаховому клубі, допомагали видати диски. Нині вона співає у Національній опері Нідерландів. Продюсерську агенцію Intercolor створили уже в 2015 році, коли в Україну повернувся Сергій Фоменко. За два роки ми провели понад два десятки величезних концертів сучасної української музики в рамках фестивалів Твоя Країна Fest у різних містах, провели концерт та фестиваль «Різдвяні фантазії», поставили виставу «Гойдалка на трьох». Її, до речі, переклала з італійської моя теща. На жаль, цього року через карантин діяльність зупинилась. Ми також підтримуємо творчість народного артиста Святослава Максимчука. Це мій однофамілець. Він унікальний читець — знає напам’ять усього Шевченка, Франка, Федьковича, Котляревського… Медичний центр Novo — унікальна установа, яка працює вже майже шість років на засадах державно-приватного партнерства у Львівській міській дитячій лікарні. Усі проєкти, які я започатковую або у яких беру участь, є реакцією на житттєві виклики та можливості, на людський та інтелектуальний ресурс, систему координат, які є актуальними у цей час.
Знаєте, людина не стає благодійником чи меценатом у якийсь певний момент. Це внутрішня потреба щось віддавати, ділитись.
Спілкувалася з Олександром Максимчуком Зіновія Воронович, джерело: Високий замок