Благодійністю в Україні стане займатися простіше? 13 Серпня 2012 12:53

Благодійністю в Україні стане займатися простіше?

Благодійністю в Україні стане займатися легше, сподіваються в асоціації благодійників. Вони з нетерпінням чекають підпису президента під новим відповідним законом. Натомість юристи застерігають: в законі чимало шпарин.

У світовому рейтингу благодійності, який другий рік поспіль проводить британська благодійна організація Charities Aid Foundation, у 2011 році Україна посідала 105-те місце серед 153 країн світу. Це яскраво демонструє, що реально допомагати незнайомим людям, жертвуючи гроші на доброчинність, в Україні непопулярно. Більше того, це ще й невигідно. Українські доброчинні організації покладають надії кардинально змінити ситуацію на новий закон, який депутати ухвалили під завісу останньої парламентської сесії. Нині документ очікує підпису президента.

ДОБРОЧИННІСТЬ У ПОШАНІ

За словами президента Асоціації благодійників України Олександра Максимчука, цього закону вони досить довго чекали, адже він суттєво прогресивніший за чинний закон. Тепер скасовано реєстрацію благодійної організації за територіальною ознакою, і доброчинці з будь-якого міста чи села зможуть допомагати нужденним по всій країні. Також запроваджується заборона для чиновників виступати засновниками благодійних організацій.

Окрім цього, строки реєстрації благодійних фондів та установ скорочено до трьох днів. «Зараз, аби зареєструватися підприємцем і заробляти на себе гроші, треба потратити пару днів. А на реєстрацію благодійної організації, яка допомагатиме іншим, треба потратити до трьох місяців», – констатує Олександр Максимчук.

Новий закон має зробити діяльність таких благодійних організацій абсолютно прозорою. Адже в ньому вказується, що інформація про структуру, розмір доходів і витрат, а також використання активів благодійної діяльності не може бути комерційною таємницею і повинна бути доступною. «Раніше до нас всі ставилися, як до інопланетян, і більшість вважала, що ми просто відмиваємо гроші. Сподіваємося, новий закон все змінить», – прокоментував Deutsche Welle головний юрисконсульт міжнародного благодійного фонду «Карітас Україна» Ростислав Кісь.

Він зауважив, що новий закон все чітко структурує і запроваджує нові поняття та види благодійних організацій. Але документ так і не змінює систему оподаткування благодійних внесків, нарікають доброчинці. «Цей закон не кореспондується з законом про оподаткування громадян, які хотіли б списати частину своїх податків на благодійність», – наголошує президент Асоціації благодійників України Олександр Максимчук.

ГРОШОВИТА ШПАРИНА

Про те, що закон не далеко не ідеальний, кажуть і правники. За словами адвоката юридичної фірми «Іляшов і партнери» Євгена Соловйова, не обійшли законодавці стороною й політику – передбачили, що благодійні організації не мають права надавати благодійну допомогу політичним партіям або від імені політичних партій, а також брати участь у виборчій агітації. «Але при цьому, якщо зараз президент, депутати, посадові особи можуть займатися благодійництвом тільки в межах отриманих і задекларованих доходів, то новий закон містить розмите формулювання щодо цього», – констатує Євген Соловйов.

Отож відсутність чіткості в цьому питанні може допомогти відмивати нелегальні доходи через надання допомоги наближеному благодійному фонду з подальшим викачуванням їх через третіх осіб, наголошує адвокат. Однак самі благодійні організації впевнені, що в законі більше плюсів, ніж шпарин для мінімізаторів. «Фінансових шпарин немає. Може, у когось ще і залишилися ілюзії, що через благодійні фонди, як і у 90-х роках, викачувалися гроші, то зараз ми намагалися це повністю нівелювати», – зазначив президент Асоціації благодійників України.

Джерело: Deutsche Welle