Сім правил, які допоможуть зробити вашу благодійність максимально корисною 20 Січня 2012 12:38

Кожен, хто жертвує свої гроші або інші ресурси на благодійність, хотів би, щоб його дар приніс максимальну користь. Адже робить він це, майже завжди, тому, що йому небайдуже, що відбувається навколо нього. Що потрібно знати або зробити, щоб ваші пожертвувані кошти принесли якомога більше користі, вивчав Prostobank.ua.

Само собою зрозуміло, що якщо під благодійністю людина передбачає подачу милостині тим, хто, наприклад, стоїть в переході, то навряд чи питання того, щоб ці кошти принесли максимальну користь, стоїть для дарувальника гостро (хоча і в цьому випадку багато замислюються про те, щоб не зробити своїм даром гірше). Якщо ж у людини є цілеспрямоване бажання, час і ресурси, які вона хотіла би використовувати, щоб допомогти комусь і, можливо, зробити цим світ крапельку краще, полегшити комусь страждання або біль, то виникає питання: з чого почати, і як зробити так, щоб праця принесла корисні та потрібні плоди. Саме це я і спробувала з’ясувати у своєму блозі.

Правило перше: перевіряйте адресата пожертвування

"Роби добро так, щоб права рука не знає, що робить ліва" – більшість людей, що допомагають незнайомим прохачам, про яких прочитали в мережі, по смс або в оголошеннях, діють за таким принципом і не цікавляться, чи реальні це прохачі, або під їх видом діють шахраї. Проте реалії сьогодення такі, що шахраї успішно користуються великодушністю людей, тому часто перевірка того, хто потребує допомоги, не просто корисна, а навіть може запобігти шкоді. Причому мова йде про будь-яку допомогу, не обов’язково грошову – навіть якщо ви просто вирішили відправити смс або поширити оголошення, яке побачили.

Один з прикладів, коли проста перевірка була б корисною – випадок, коли якийсь шановний чоловік отримав від своєї знайомої, якій довіряв, і розіслав усім своїм контактам повідомлення про те, що дитині для порятунку терміново потрібна рідкісна група крові з контактним номером матері. Тільки потім стало відомо, що номер був несправжній: якщо на нього дзвонили, то з рахунку знімалася певна сума. Звідси висновок: якщо ви хочете комусь допомогти, перевірте, чи це не шахрай. Адже краще, якщо ви втратите кілька гривень, ніж, скажімо, 60 ваших друзів (не кажучи вже про те, що якщо ви будете розсилати "прохання про допомогу" від шахраїв, то в майбутньому ваш друг може просто не повірити повідомленням, за якими він дійсно зміг би допомогти).

Друге, що можна перевірити – це те, чи взагалі потрібна ваша допомога у тому вигляді, в якому ви можете її дати. Іноді ми "судимо по себі": на що ми були б згодні в тій або іншій ситуації, а у людей, які чекають допомоги – зовсім інші бажання. "Одного разу до одного благодійника, відомого бізнесмена, підійшла на вулиці підсліпкувата людина зі своєю дочкою і попросила його про допомогу, звертаючись до нього по імені. Йому потрібні були гроші для операції, – розповідає один підприємець, який побажав залишитися неназваним. – Йому запропонували зробити будь-яку операцію з тих, які роблять в Україні, залучити кращих фахівців в цьому роді, тому що офтальмологічна клініка була частиною бізнесу благодійника. Але коли людина почула таку пропозицію, вона сказала: "В Україні я нічого робити не буду. Дайте мені грошей, я повинен їхати в Ізраїль і лікується там". Він не погодився на консультацію кращих лікарів зі світовим ім’ям, які працюють в Україні, всі пропозиції викликали грубість з його боку. Звичайно, тут виникає питання: ти хочеш лікуватися, чи ти хочеш до Ізраїлю".

Точно так само, якщо ви вирішили пожертвувати щось організації, яка займається благодійними проектами, обов’язково ознайомтеся з нею та перевірте, чи реалізуються насправді ці проекти (детальніше про це – нижче).

Правило друге: цікавтеся тим, яка потрібна допомога

Кому б ви не адресували свою допомогу – благодійній організації або безпосередньо тому, хто її потребує, в будь-якому випадку, обов’язково дізнайтеся, чого саме потребують. Якщо розглядати для прикладу ситуацію з дитячими будинками, то вони знаходяться в зовсім різних умовах. В одних – і новий ремонт, і діти нормально одягнені, в хорошому психологічному стані, з ними займаються багато, тому що керівництво вміло розподіляє отримані державні та благодійні кошти. Інші ж настільки убогі, що діти там ходить босоніж – і це не перебільшення. Причини цього можуть бути різні – або дитячому будинку не вистачає коштів (наприклад, якщо вони надходять тільки від держави), або по якихось причинах гроші просто не доходять до дітей.

Зрозуміло, що в такому разі перераховувати гроші на рахунок установи буде доцільно лише в тому випадку, якщо мова не йде про зловживання. Щоб не ускладнювати собі завдання, краще просто допомогти такому будинку не грошима, а конкретними речами, про потреби в яких можна дізнатися, запитавши те ж керівництво по телефону (телефони, а також потреби деяких дитячих будинків можна дізнатися на сайті http://www.detdom.info/ ).

"Перш, ніж ти вирішиш надавати допомогу, запитай, чи потрібна ця допомога комусь. Приміром, всі дитячі будинки просто завалені м’якими іграшками. Вдома ми прагнемо позбутися від м’яких іграшок, які є накопичувачами пилу, можуть викликати
алергію. А у дитини в дитячому будинку дуже ослаблений імунітет. Ось де в цьому добрі добро? – нарікає Руслан Бахтиєв, куратор Всеукраїнського благодійного фонду "Зоряна мрія". – А якщо ви завчасно зателефонуєте в дитячий будинок, то там швидше попросять: купіть яку-небудь розвиваючу гру, купіть дерев’яні іграшки для малюків, яким потрібно розвинути тактильні відчуття і т.д. І ви поїдете у дитячий будинок із задоволенням, тому що привезете ту річ, яку там точно чекають".

Правило третє: приведіть подарунки до нормального вигляду

На жаль, серед дарувальників часто зустрічаються і такі, про яких народ придумав красномовну приказку "на тобі, боже, що мені не годиться". Звичайно, як ми вже згадували, у деяких дитячих будинках діти ходять босими, і там зрадіють будь-якому поношеному взуттю. А в деяких притулках для бездомних собак будуть раді і старим пошарпаним килимам, що ви хотіли викидати на смітник. Але якщо ви вирішили пожертвувати в якості подарунка щось з тих речей, які ви використовували раніше, то надайте їм нормальний вигляд, хоча б для того, щоб не ускладнювати життя тим організаціям, які будуть передавати ваші подарунки адресатам. "Часто буває, що якщо передають у дитячий будинок речі, то вони не приведені в порядок: брудні або дуже старі і зношені. Ну що робити з цими речами? Співробітники фондів повинні перебирати ці речі, віддавати їх у хімчистку, якщо вони придатні до споживання. Тобто людина теж повинна попрацювати, якщо вона хоче, щоб її допомога була дієвою", – розповідає Руслан Бахтиєв.

Є й інші причини, за якими для дітей важливий їх зовнішній вигляд. "До 1 вересня група людей, організована співробітником нашого фонду, зібралася і купила дітям шкільну форму, кожній дитині індивідуально, і кожна дитина опинилася в своєму розмірі і в своєму одязі. І на цю дитину і дивитися приємно. А коли приходить в дитячий будинок людина, яка хоче усиновити дитину, вона ж хоче усиновити дитину красиву, з розумними очима, причесану, доглянуту. Навіть такий невеликий елемент як зовнішній вигляд сприяє тому, що у дитини в душі з’являється гармонія, і шанси на усиновлення дитини збільшуються завдяки цьому чиннику", – пояснює Руслан Бахтиєв.

Правило четверте: пожертвування благодійним організаціям часто ефективніше прямої допомоги

Один з найяскравіших прикладів, який показує ефективність благодійних фондів там, де звичайні пожертвування не так корисні, є російська трагедія в Беслані. Тоді звичайні люди дуже допомогли, швидко зібравши великі кошти. Але батькам загиблих дітей було набагато важливіше не отримати матеріальну компенсацію, а пройти тривалу професійну реабілітацію. А її вже організовували фонди, які спеціалізувалися на такій діяльності. Часто виходить і в повсякденному житті: благодійні фонди постійно займаються певними соціальними проблемами, тому можуть пояснити, якої допомоги і де потребують, і як допомогу зробити так, щоб вона була максимально ефективною. Крім цього, там можуть направити допомогу благодійника на один зі своїх проектів. Особливо це виявиться корисним в тому випадку, якщо у благодійника немає можливості самому вивчати, наприклад, у якому дитячому будинку чого не вистачає. Погодьтеся, набагато корисніше буде, якщо на спрямовані вами 100 гривень фонд купить до свята необхідні шкарпетки і рукавиці для дітей-сиріт, ніж якщо ви на цю ж суму купите книги в дитячий будинок з величезною бібліотекою.

Правда, серед українців існує думка, що гроші краще завжди жертвувати напряму. "Просто історично склалася думка: фондам не можна довіряти. А чому не можна? "Ну, вони відмивають гроші". І в цій ситуації хочеться сказати: це найбільш нерозумна і марна форма відмивання грошей, яка тільки може існувати. Закон на сьогоднішній день так виписує роботу фонду, що самому фонду просто невигідно в цьому брати участь. І ми цьому раді!", – розповідає Руслан Бахтиєв. За словами пана Бахтиєва, всі фонди, про яких сьогодні в мережі багато інформації, які відкриті і широко відомі, добропорядні і не беруть участі в тіньових схемах, бережуть свою репутацію.

Тим не менш, виникає закономірне питання: а як вибрати серед маловідомих фондів добропорядний? Рецепт простий: спочатку вивчіть сайт організації, щоб зрозуміти, чим займається фонд, наскільки він потребує допомоги. По сайту можна перевірити, які проекти реалізує фонд, скільки і які у нього благодійники. Наприклад, часто фонд може випускати велику кількість дорогих глянцевих буклетів – у такому разі можна зробити висновок, що ця організація кошти не економить, отже, не особливо в них потребує, а фінансується добре.

Наступний крок – це дзвінок до фонду по телефону. "Так ви можете дізнатися, чи готові вас розглядати як партнера або друга. Якщо ви хочете надати якусь послугу, а фонд не займається реальною роботою, то там і послуга ваша не буде потрібна. Найважче застосовувати працю волонтерів", – розповідає Руслан Бахтиєв.

Нарешті, переконайтеся, що у фонду дійсно є конкретні проекти, конкретні люди, яким фонд допомагає, і, якщо це так, то можете довіряти такому фонду свої кошти. "80% грошей, які надходять до фонду, він за законом повинен витрачати на благодійні цілі, – відзначає
Руслан Бахтиєв. – І фонд не може придумати 1000 сиріт або 1000 інвалідів, яким допомагає, тому що це все легко перевіряється. Крім цього, схеми руху грошей дуже короткі. Гроші надійшли до фонду – а звідти – в дитячий будинок, який їх витратив на товар або послугу. І це теж дуже легко перевірити. Ми відкриті для будь-якої людини, будь-хто може прийти і запитати. Крім того, у дитячому будинку – там же діти. Ти завжди можеш запитати, чи були ви в Артеку або чи були ви в цирку, чи отримували ви медичну допомогу або не отримували".

Правило п’яте: цікавтеся долею ваших коштів

Звичайно, сама думка про те, щоб простежити, на що витратить гроші той, кому ви їх від чистого серця подарували, здається неправильною. Тим не менш, часто саме така поведінка дарувальника приносить багато користі. Як правило, настільки детально цікавляться справами фонду і долею витрачених коштів молоді люди близько 30 років. Самі фонди вітають благодійників, які активно цікавляться фінансовим звітом фонду, тим, на що витрачаються кошти, і на які ще потреби фонд збирає кошти. "Я за те, щоб жертводавець перевіряв фонди, тому що це важливо для самих фондів. Якщо такий невіруючий Фома прийде і переконається в тому, як його кошти були витрачені, скільки людей він зможе залучити потім до роботи нашого фонду! Тому я б рекомендував, щоб українські фонди вітали таку своєрідну прискіпливість людей. Одна справа, коли ти навіть не знаєш, кому сказати спасибі, а інша – коли людина прийшла, і ти можеш з нею розділити, випробувати радість дарування", – розповідає Руслан Бахтиєв.

Крім цього, поцікавившись тим, як були витрачені кошти, ви можете бути впевнені в тому, що вони витрачені ефективно. Ще один спосіб бути впевненим у ефективності – направляти кошти в фонд відразу на конкретизовані певні потреби.

Правило шосте: не будьте анонімні – так ви принесете більше користі

Всупереч сформованій в суспільстві думці, благодійність не завжди повинна бути анонімною. Особливо це стосується тих випадків, коли в ролі благодійника виступає відома, успішна або впливова особа. Втім, за словами представників благодійних організацій, відмова від анонімності корисна і тоді, коли жертводавець не відомий. "Будь-яку благодійну допомогу сьогодні потрібно оприлюднювати, адже це приклад для наслідування, – вважає Руслан Бахтиєв, куратор Всеукраїнського благодійного фонду "Зоряна мрія". – Коли ми маємо право говорити про конкретну людину, тоді у іншої виникає бажання повторити цей приклад".

У будь-якому випадку, якщо навіть ви принципово не хочете розповідати про свої дії як конкретно про ваші, завжди можна просто розповісти про те, яку допомогу в цілому надають люди – можливо, це когось зацікавить і принесе більший плід, ніж пожертвування, зроблене в тиші.

Правило сьоме: не соромтеся допомагати невеликими сумами або зовсім без них

Напевно, з багатьма відбувалася ситуація, коли і хотілося допомогти якоїсь людині, яка потребує допомоги, і опускалися руки, тому що не було для цього великої суми. Проте всупереч думці про те, що "пара гривень не врятує ситуацію і нікому не допоможе", насправді в реальному житті найчастіше все відбувається навпаки: більше коштів збирають за допомогою саме тих людей, які жертвують невеликі суми. А враховуючи те, що багатого жертводавця люди в біді можуть і не знайти, то часто на невеликі пожертвування і полягає вся надія. Є благодійники, які бажають допомогти, але думають, що "добродійність – це доля багатих. Але я думаю, що кожен з нас не збідніє, якщо буде направляти 5-10 гривень на підтримку тих, хто не здатний допомогти собі сам. Тільки разом можна вирішити соціальну проблему. А досвід інших країн, де благодійність стала частиною життя кожного, показує, що ті, хто потребують, саме так збирають великі кошти за рахунок великого кола добрих людей, що жертвують невеликі кошти", – розповідає Руслан Бахтиєв.

Ще один вихід для тих, хто хотів би допомогти, але не має для цього коштів, нехай навіть малих – допомога власною працею або волонтерство. За інформацією благодійних фондів, найчастіше волонтерською діяльністю як раз і займаються небайдужі люди невисокого достатку, у яких є час і можливість допомогти безпосередньо участю. Як правило, така допомога вкрай необхідна як організаціям, які організовують проект, так і самим об’єктам допомоги безпосередньо. Наприклад, взимку деяким притулкам для тварин необхідна проста фізична допомога з перевезенням піску до вольєра, бо за великої кількості собак і кішок працівники просто не справляються самі. Дітям в інтернатах – найбільше необхідно нормальне спілкування, можливість вирватися з кола, в якому вони перебувають, допомога з шкільних предметів – репетиторство. Для них корисніше будь-яких іграшок будуть регулярне спілкування з вами і знання, а цього за пожертвувані гроші не купиш.

Нарешті, буває так, що жертвування матеріальних цінностей, наприклад, у дитячих будинках, породжує споживацтво, особливо там, де вихователі не розвивають в дітях ощадливість. "Ми зіткнулися з такою ситуацією: коли наших дітей вивезли кілька років тому на море. Наші діти відпочивали разом з дітьми, які приїхали з Москви. І ось, коли російський
дитячий будинок їхав назад, то вони покидали всю техніку, яка там була. І навіть діти говорили: навіщо вона потрібна, все одно наш спонсор знову нам до нового року все це подарує. А там була гарна музична техніка. В правильних дитячих будинках виховують ощадливість, розуміння, що той чоловік, який привіз тобі ці подарунки, дуже добре попрацював, щоб цей подарунок зробити". Волонтерство ж точно не спровокує подібної поведінки з боку дітей, незалежно від того, що вкладають в них вихователі, а що ні. Крім того, за словами представників благодійних організацій, діти дуже точно відчувають, коли до них приїжджає волонтер, а коли – потенційний батько, так що спілкуванню з вами дитина буде тільки рада.

І насамкінець зауважу, що не всяка волонтерська діяльність вимагає стільки часу, скільки згаданий вище варіант з репетиторством: для тих, хто щиро хоче допомогти, але має мало часу, є багато способів реалізувати своє бажання. Наприклад, можна роздрукувати і наклеїти по дорозі на роботу оголошення про бездомну кішечку, яку підібрали волонтерські служби – може, саме ваша хвилинка часу допоможе знайти тварині будинок. Можна приєднатися до руху "Листа ангелів", учасники якого раз у тиждень пишуть невеликі листи діткам, які серйозно хворі (діти і їх батьки зізнаються, що їм дуже допомагає така підтримка). Варіантів, коли можна зробити добру справу, витративши зовсім небагато часу або грошей – маса, а користь і допомога, які ви принесете цим – величезна і неоціненна.

Prostobank.ua