На Західній Україні неповносправним дітям підбирають приятелів 21 Грудня 2011 13:49

Одразу в чотирьох областях України – Закарпатській, Львівській, Івано-Франківській та Чернівецькій реалізовується волонтерський проект «Стань приятелем».

Його мета – потоваришувати між собою волонтерів і дітей чи молодь з певними обмеженнями.

«Не дивлячись на професійну роботу соціальних працівників, часто вразливі верстви населення залишаються ізольованими від суспільства. Тому виникла ідея реалізувати проект, спрямований насамперед на подолання цієї ізоляції, щоб спробувати «витягнути» людей за межі їхнього звичного (як правило, досить обмеженого) кола спілкування, сприяти їх ефективнішій соціальній інтеграції», – розповів під час прес-конференції в Ужгороді Руслан Жиленко, директор Карпатського фонду Україна, який разом із голландською благодійною організацією CKAN та мережею нідерландських фондів для Центральної і Східної Європи підтримує проект.

Така концепція є новою для України, тому вирішили для початку сконцентрувати увагу лише на одній категорії – молодих людях і дітях з особливими потребами.

У ході проекту формуються приятельські пари за інтересами. Вони можуть спільно ходити в кіно, грати у настільні ігри, гуляти, майструвати тощо. «На відміну від проектів, які закінчуються, коли завершується фінансування, «приятельський» зможе існувати необмежено в часі. Адже, щоб товаришувати не потрібно значних фінансових витрат. Натомість впровадження такої практики потребує відданої наполегливої роботи від організацій. Вони допомагають волонтерам і молодим людям з певними вадами розвитку познайомитися, знайти приятеля за спільними інтересами, – каже Р. Жиленко.

Людмила Максимюк, координатор проекту в Карітас-Івано-Франківськ додала, що приятелі разом відвідують тематичні заняття, займаються спортом тощо. «Для дітей з обмеженими можливостями важливо відчувати, що не тільки вони отримують щось, але й можуть навчити приятеля-волонтера чомусь новому. Це для них – безмежна радість і самоствердження», – каже Л. Максимюк.

Як розповіли активісти, учасником проекту «Стань приятелем» може стати будь-хто. Для цього слід звернутися до організацій, що беруть участь у проекті. Контактні дані можна знайти на сайті проекту: cf-social.org.ua/proekt-stan-pryjatelem.

Журналістка і волонтер проекту Ганна Семенюк поділилася досвідом приятелювання із дівчинкою з інтернату, що у Часлівцях. «Ми обирали друга за листами, яких писали своєму майбутньому другу ще до знайомства, – розповіла Аня. – Спілкуватися з дітьми із вадами – це своєрідний досвід, хоча це і досить нелегко. Моя подруга Юлька, наприклад, була досить замкнена, але виявилося, що вона дуже любить спілкуватися». За словами Ганни Семенюк, приятелі мають багато спільних цікавих занять – від невеликих турнірів з баскетболу до аплікацій чи прогулянок містом тощо.

Західна інформаційна корпорація